Cilvēka acij ir raksturīga lodveida forma, no kurienes tad arī radies nosaukums- acs ābols. Tas sastāv no trim apvalkiem: šķiedrainais apvalks (cīpslene, radzene), asinsvadu apvalks (dzīslene, varvīksnene un starene) un tīklenes, kā arī no stiklveida ķermeņa, lēcas un acs iekšējā šķidruma.
Acs ārējā apvalka priekšējā daļa ir radzene (cornea), kā caurspīdīgs lodziņš uz ārējo pasauli, caur to gaismas stari iekļūst acī. Tās gludā un izliektā virsma ne tikai nodrošina gaismas iekļūšanu acī, bet arī staru laušanu. Cīpslene ir acs ābola ārējais apvalks, ko bieži dēvē par acs “baltumu”,tā ir necaurspīdīga.
Asinsvadu apvalkam ir raksturīgi, ka tas sastāv no milzīga daudzuma sīko asinsvadu, pa kuriem asinis apgādā aci ar skabekli un barības vielām. Acs ābola asinsvadu apvalkam izšķir trīs daļas: dzīslene, varavīksnene un starene.
Mūsu acu krāsa tiek noteikta, atkarībā no tā, cik daudz pigmenta ir varavīksnenē, kuru var saskatīt cauri radzenei. Varavīksnenes centrā atrodas apaļa atvere- zīlīte. Tās izmēri mainās, atkarībā no apgaismojuma: tumsā – palielinās, bet spilgtā gaismā- sašaurinās.
Telpu starp radzeni un varavīksneni sauc par priekšējo kameru. Ciliārķermenī rodas acs iekšējais sekrēts, kas cirkulē acs iekšienē, apskalojot un barojot radzeni, lēcu un stiklveida ķermeni. Šis šķidrums attek caur speciālu drenāžas sitēmu priekšējās kameras stūrī. Svarīga starenes daļa ir akomodācijas muskulis, atkarībā no šī muskuļa saraušanās vai izstiepšanās mainās lēcas izliekums un ienākošo gaismas staru laušanas stiprums.
Dzīslene – asinsvadu apvalka mugurējā daļa, kas tieši kontaktē ar tīkleni, nodrošina tai nepieciešamo barošanu.
Uz tīklenes acs ābola iekšējā apvalkā fokusējas gaismas stari. Šeit tie pārveidojas par nervu impulsiem un pa redzes nervu tiek nodoti uz galvas smadzenēm.
Starp apvalkiem iekļauta priekšējā un aizmugurējā kamera, kas pildītas ar acs iekšējo šķidrumu. Aiz zīlītes starp stiklveida ķermeni un varavīksneni atrodas lēca, kas ir abpusēji izliekta, laiž cauri starus un, tos laužot, fokusē attēlu uz tīklenes. Stiklveida ķermenis sastāv no želejveida masas un diegveida skeleta, ir elastīgs, caurspīdīgs un bezkrāsains.
Visu acs daļu saskaņota darbība mums ļauj redzēt tuvumā un tālumā, dienā un krēslā, uztvert krāsu daudzveidību, orientēties telpā.
Kas ir katarakta?
Jūs jau zināt, ka lēca ir izliekta un caurspīdīga. Taču mēdz notikt, ka lēca apduļķojas. Saslimšanu, kas izraisa lēcas apduļķošanos sauc par kataraktu.
Lēcas caurspīdīguma samazināšanās traucē gaismas staru iekļūšanai acīs un redze pasliktinās. Katarakta var skart visu lēcu vai tikai tās daļu.
Pastāv atšķirīgi uzskati par kataraktu, dažreiz domā, ka katarakta ir patstāvīgi augoša plēve, kas pakāpeniski aizklāj aci. Šis pieņēmums neatbilst patiesībai. Katarakta ir neatgriezeniska izmaiņas acs lēcā. Saslimšana var skart vienu vai abas acis uzreiz, bet tā nepāriet no vienas acs uz otru. Kataraktas attīstība nav saistīta ar pārmērīgu redzes piepūli. Kataraktas rašanās vēl nenozīmē to, ka Jums draud pilnīgs aklums.
Kāpēc rodas un attīstās katarakta?
Kataraktas cēloņi var būt dažādi; tā var būt pārciesta acs trauma, acs audu barošanas traucējumi, kas saistīti ar vecumu, radiācijas iespaidu, diabētu, dažām acu saslimšanām (piem., glaukoma) vai pārmantotām Jūsu organisma īpatnībām.
Visbiežāk katarakta rodas organisma novecošanās procesa rezultātā, kas rada lēcas sabiezēšanas procesu un tās apduļķošanos. Tāda katarakta tiek dēvēta par vecuma vai senīlo kataraktu. Tā var rasties sasniedzot 45 gadu vecumu. Katarakta var rasties arī bērna vecumā un tad to sauc par iedzimtu.
Pēc pārciestas acs traumas lēcas apduļķošanās var notikt jebkurā vecumā. Spēcīgs trieciens, griezta, durta brūce acī, termisks vai ķīmisks apdegums var novest pie pēctraumatiskas kataraktas rašanās.
Visbeidzot – tiek izdalīta diabētiskā katarakta, kas rodas kā komplikācija cukura diabēta gadījumā. Tai raksturīgs, ka slimība skar abas acis un tās attīstības gaita ir strauja.
Kataraktas simptomi.
Atkarībā no tā, kurā lēcas daļā ir sākusies katarakta un cik lieli ir apduļķošanās apmēri, Jūs varat pamanīt vai arī pat to nenojaust, ka Jums ir sākusies katarakta.
Ja katarakta atrodas lēcas perifērijā, tad subjektīvi Jūs neizjutīsiet nekādus redzes traucējumus. Jo tuvāk acs lēcas centram atrodas apduļķojums, jo nopietnākas ir redzes problēmas.
Jūs varat pamanīt, ka priekšmeti visapkārt ir redzami neskaidri, to kontūras ir izplūdušas, it īpaši spilgtā apgaismojumā. Attēls sāk dubultoties. Bieži rodas bailes no gaismas. Redze vienai acij var būt labāka, nekā otrai acij. Acs zīlīte, kas normāli izskatās melna var izskatīties gaiša vai iegūt dzeltenīgu nokrāsu.
Pastiprinoties minētajām parādībām Jūs esat spiesti nomainīt savas brilles.
Diagnostika.
Obligāti konsultējieties pie ārsta! Vienīgi speciālists var noteikt vai Jums ir izveidojusies katarakta.
Izmeklējumi ir pilnīgi nesāpīgi. ACU MIKROĶIRURĢIJAS CENTRĀ ar speciāla aprīkojuma palīdzību ārsts izmeklē Jūsu acis un nosaka pataloģijas formu, tipu un vietu, kur tā ir attīstījusies Jūsu acs lēcā.
Diagnosticēšanas procesa gaitā jums tiks veiktas redzes asuma pārbaudes, izmērīs acs iekšējo spiedienu, izmeklēs redzes lauku (kompjūterperimetrija), izdarīs ultraskaņas, lai konstatētu iespējamās līdzās norisošās acs saslimšanas.
Operācijas sagatavošanās periodā tiek veiktas parastās asins analīzes, urīna analīzes, tiek izdarīta elektrokardiogramma, krūšu dobuma rentgens, stomatologa pārbaudes, LOR un terapeita konsultācijas (vai ģimenes ārsta).
Ja Jūsu organismā netiks atklāti akūta iekaisuma procesi un hronisku saslimšanu procesu paasinājumi, tad tā būs ķīla labam operācijas rezultātam!
Ārstēšana.
Vienīgais kataraktas ārstēšanas paņēmiens ir ķirurģiska apduļķotās lēcas izņemšana. Neticiet tam, ka kādu pilienu, speciālu briļļu lēcu lietošana vai diēta un vingrinājumi palīdzēs izārstēt kataraktu.
Pieredzējušo ACU MIKROĶIRURĢIJAS CENTRA speciālistu rīcībā ir pati pilnveidotākā tehnika, kas nodrošina pozitīvu operācijas rezultātu.
Nevajag uztraukties, uzticieties savam ārstam. Pēc operācijas Jūs varēsiet atgriezties normālā dzīvē: strādāt, lasīt, skatīties TV utt. Par nožēlu, ja jums ir līdzās norisošas acu, redzes nerva vai tīklenes saslimšanas, operācijas efekts var tikt samazināts.
Operācija
Operācijas laikā ACU MIKROĶIRURĢIJAS CENTRA speciālisti aizvietos Jūsu apduļķojušos lēcu pret mākslīgo lēcu, kas būs droša un strādās ne sliktāk par dabas doto.
Operācijas laikā pie Jums būs galvenais oftalmoķirurgs, viņa asistents (ārsts-oftalmoķirurgs), operāciju māsa. Pilnveidotās un mūsdienīgās anestēzijas metodes, ko pielieto ACU MIKROĶIRURĢIJAS CENTRĀ, ļauj pilnībā izslēgt sāpju sajūtas operācijas laikā. Kataraktas operācija tiek veikta izmantojot operācijas mikroskopu.
Operācijas gaita ir sekojoša; pēc vietējās anestēzijas veikšanas un acs nekustīguma nodrošināšanas tiek izdarīts iegriezums ar mikroķirurģisko instrumentu palīdzību.
Sekojoši tiek atvērta lēcas kapsula (apvalks) un izņemta apduļķojusies lēca. Speciālie viskozoelastīgie preparāti nodrošina acs aizsardzību operācijas gaitā.
ACU MIKROĶIRURĢIJAS CENTRĀ tiek pielietotas vismodernākās kataraktas operācijas metodes: fakoemulsifikācija (lēcas kodols tiek fragmentēts ar speciālu ultraskaņas skalpeli un vienlaicīgi atsūkts no acs ar fakoemulsifikatora palīdzību). Ar šo metodi grieziens ir tikai 3 mm tāpēc pēc operācijas nav nepieciešams uzlikt šuves.
Virknē gadījumu, kad fakoemulsifikācija nevar tikt izmantota, ķirurgs pielieto citas metodes, lai izoperētu apduļķojušos lēcu. Ekstrakapsulārā ekstrakcija, fakofragmentācija
Redzes atjaunošana pēc veiktās kataraktas operācijas.
Pēc kataraktas operācijas izdarīšanas acs kļūst afakēta, tas ir – tai nav lēcas. Tas nenozīmē, ka Jūs neko nevarēsiet redzēt. Vai Jūs esat kādreiz atvēruši acis zem ūdens? Aptuveni tāda pasaule izskatās ar kataraktas pacienta acīm pēc veiktās operācijas.
Jūs varēsiet orientēties telpā un veikt vienkāršas darbības. Lai atjaunotu Jūsu redzi pēc kataraktas operācijas var izmantot brilles vai kontaktlēcas vai mākslīgās lēcas (intraokulārās lēcas – saīsināti IOL), ko ievada (implantē) acī izoperētās apduļķotās lēcas vietā.
Intra okulārās lēcas implantēšana ir pati efektīvākā redzes korekcijas metode pēc kataraktas operācijas veikšanas. Tā ļauj iegūt ne tikai augstas pakāpes redzes asumu, bet arī atbrīvo no diskomforta sajūtas, ko izjūt pacienti, kuriem ir jānēsā brilles ar bieziem stikliem. Bez tam, mākslīgās lēcas ievietošana acī Jūs atbrīvos no nepieciešamības pirkt kontaktlēcas un to kopšanas līdzekļus vai dārgas brilles.
Taču pat pēc implantācijas operācijas dažiem pacientiem var būt pazemināts redzes asums, kas var būt paralēli noritošo acu saslimšanu sekas.
Mākslīgās lēcas.
Intraokulārā lēca sastāv no optiskās daļas un atbalstošajiem elementiem, kas to notur acī. Pēc savām optiskajām īpašībām intraokulārā lēca ir tuva dabiskajai lēcai. Tā ir ļoti droša un var visu mūžu palikt Jūsu acī.
Eksistē daudz intraokulāro lēcu veidi. Pamatā tās ir mugurējās kameras lēcas, ko ievieto aiz varavīksnenes un zīlītes. To, kurš no lēcu tipiem ir Jūsu acij piemērots, izšķirs ķirurgs.
Mākslīgās lēcas optiskais stiprums tiek katram pacientam piemeklēts individuāli, ņemot vērā pacienta acs optiskās un anatomiskās īpatnības.
Bez tam, ārsts ņem vērā Jūsu profesijas specifiku un sociālos apstākļus. Ja Jūs aizraujaties ar medībām, nodarbojaties ar sportu vai esat autovadītājs, Jums tiks ieteikta tāda tipa lēca, lai Jūs varat iztikt bez brillēm, kad nepieciešams redzēt tālumā.
Ja Jums ir nepieciešams daudz lasīt un rakstīt, tad mākslīgā lēca Jūs atbrīvos no nepieciešamības lietot brilles strādājot tāda veida darbus.
Ļoti retos gadījumos, kad ir ļoti smaga līdztekus noritoša patoloģija, acu ārsts var izlemt, ka implantēt intraokulāro lēcu nav mērķtiecīgi.
Pēcoperācijas periods
Pirmajās pēcoperācijas dienās apkārtējie priekšmeti Jums var izskatīties deformēti. Tā tas notiek, jo zīlīte ir paplašināta un atsevišķos gadījumos acī tiek uzliktas šuves. Kad acu zīlīte sašaurināsies, Jūs izjutīsiet redzes uzlabošanos, bet pēc veiktās operācijas dažam nedēļām jūsu redze būs pilnībā atjaunojusies.
Retos gadījumos ir iespējams, ka dažus mēnešus pēc lēcas izņemšanas operācijas mugurējā kapsula apduļķojas. Slimnieks izjūt zināmu redzes pasliktināšanos operētajā acī. Šādos gadījumos runā par atkārtoto kataraktu. Pārliecīgam uztraukumam nav pamata: pēc veiktās lāzera procedūras pielietošanas pēc dažām stundām redze atjaunojasas.
Kā pareizi iepilināt acu pilienus
Pusotru mēnesi, Jums būs nepieciešams patstāvīgi pilināt acu pilienus operētajā acī. Iemācieties, kā to pareizi darīt.
- Lai iepilinātu acī pilienus, Jums galva nedaudz jāatliec atpakaļ.
- Skatiens jāvērš uz augšu.
- Nedaudz jāatvelk apakšējais plakstiņš un tai vietā jāiepilina pilieni.
- Pietiek ar 1-2 pilieniem.
- Cenšaties ar pipetes galu nepieskarties plakstiņu ādai un skropstām.
- Ja jums ārsts ir nozīmējis vairākus medikamentus, tad starp to iepilināšanu ir jāievēro 20-30 sekunžu intervāls.
PADOMI DRĪZĀKAI IZVESEĻOŠANAI.
Lai pēcoperācijas periods priekš jums noritētu bez sarežģījumiem un ātri, Jums ir jāseko speciālistu ieteikumiem:
-Pirmajās divās līdz trīs nedēļās cenšaties negulēt uz operētās acs pusi
-Neberzējiet, nespaidiet un neaiztieciet aci ar rokām;
-Izvairieties no ūdens un ziepju nokļūšanas acī, lai tā nenotiktu, uzlieciet uz operētās acs sterilu marles pārsēju un leikoplastu. Pēc dušas vēlams iepilināt acī dezinficējošus acu pilienus;
-Centieties nepakļaut operēto aci straujām temperatūras svārstībām pirmajos trīs mēnešos pēc operācijas: atturieties no pirts, baseina, solārija, saunas apmeklējuma;
-Neceliet smagumus;
-Pirmajos trīs mēnešos pēc veiktās operācijas izvairieties no smaga fiziska darba veikšanas, it īpaši, no darba, kas saistīts ar strauju galvas noliekšanu uz leju un atrašanos šādā stāvoklī;
-Lai paceltu priekšmetus no grīdas nepieliecieties, bet pietupieties;
-Acu kosmētiku drīkst lietot ne ātrāk, kā mēnesi pēc veiktās operācijas;
-Pilnībā ir jāizslēdz fiziskās aktivitātes, kas saistītas ar sportu pirmajos trijos mēnešos pēc operācijas. Ar laiku Jūs pakāpeniski varēsiet sākt rīta vingrošanu, tad peldēšanu, skriešanu un citas fiziskās aktivitātes, kas nav saistītas ar straujiem satricinājumiem un ķermeņa sasprindzinājumiem (pilnībā izslēdzama ir īso distanču skriešana, lēkšana ūdenī, jāšana, svarcelšana, bokss);
-Nesēdieties pie automobiļa stūres, līdz acs nav pilnībā sadzijusi.
-Izejot ārā lietojiet saulesbrilles;
-Triju nedēļu laikā pēc veiktās operācijas atturieties no alkohola lietošanas.
www.lazer.lv