Mūsu pēdām ir vairākas funkcijas. Svarīgākā no tām – balsta funkcija. Tai laikā kad jūs stāvat, ejat, skrienat, dejojat viss ķermeņa svars gulstas uz pēdām, jo tieši šis mazais ķermeņa laukumiņš notur mūs pie zemes.
Cilvēka pēda un tās locītavas ir strukturāli komplicēts mehānisms, kas radīts līdzsvarotai ķermeņa balstīšanai un virzīšanai. Tā sarežģītās funkcijas nodrošina 26 kauli (ceturtā daļa visu ķermeņa kaulu), 33 locītavas, vairāk nekā 100 muskuļu, cīpsla, saites,, kā arī asinsvadi, nervu tīklojums, mīkstie audi un āda. Pēda absorbē triecienus un nodrošina gaitas elastību pat liela svara cilvēkiem. Katrs strukturāls vai funkciju traucējums jebkurā no pēdas daļām ietekmē visu ķermeni.
Brīdī, kad pirmatnējais cilvēks nostājās pakaļkājām, viņš spītēja gravitācijas likumiem. Nākamās paaudzes, līdz pat mūsu dienām par šo evolūciju soli maksā ar kāju, locītavu un muguras sāpēm, pat deformācijām. Bet ne tikai. Ik dienas gandrīz katru no mums nomāc pirmā acumirklī šķietami sīkas problēmiņas, piemēram, varžacis, sacietējumi uz papēžiem vai pēdu spilventiņiem, ieauguši kāju nagi, arī tik ļoti netīkamās dedzinošās vai smaguma sajūtas. Neticami,bet bieži vien šo vainu cēlonis ir nepareizs kāju pēdu noslogojums.
Ka darīt, ja dienas režīms kādā periodā ir kļuvis pārāk aizņemts un vairs neatliek ierastā stunda vai divas regulāram treniņam? Speciālisti apgalvo – lai saglabātu formu un veselību, labāki ir bieži un īslaicīgi treniņi, nekā reti bet pārmērīgi treniņi, vai vēl sliktāk – pilnīga atteikšanās no fiziskām aktivitātēm.
1. Ja nav laika stundas – divu stundu treniņam – trenējies 20-30 minūtes. Lai arī ir ieteicams trenēties vismaz stundu 3 reizes nedēļā, arī 20 minūšu treniņš ir vērtīgs.
2. Nebrauc ar liftu – kāp pa trepēm. Kāpšana pa trepēm ir lielisks trenažieris kāju muskulatūras nostiprināšanai un šāds ieradums neaizņems pārlieku daudz laika ikdienā.
3. Izkusties no paša rīta – veic dažus stiepšanās vai/un spēka vingrojumus pirms došanās dienas gaitās. Ir pierādīts, ka kaut 15 minūšu ikdienas rīta rosme nostiprina veselību un uzlabo cilvēka ķermeņa formas.
Nesteidzies izkāpt no gultas!
Neizkāpjot no gultas, izkustini kājas. Pievelc pēdas un nostiep pirkstgalus. Šādi atkārto 8 reizes.
Abas kājas ir saliektas ceļos. Pacel vienu kāju un pievelc celi pie krūtīm, noliec lejā. Ar katru kāju atkārto 8 reizes. Šādi Tu izkustināsi gūžu locītavas.
Abas kājas ir tāpat saliektas ceļos. Noliec labo celi sānis, uzcel augšā, noliec kreiso celi sānis, uzcel augšā. Arī šo atkārto 8 reizes.
Iztaisno rokas augšā sev priekšā. Cieši savelc pirkstus dūrēs, strauji iztaisno pirkstus. Atkārto 5 reizes.
Pievelc abus ceļus pie krūtīm, guļot uz muguras. Izturi šo pozu skaitot līdz 10. Šādi Tu pastiepsi muguru.
Stiepies vienlaicīgi ar rokām un kājām. Kājas taisnas un arī rokas taisnas virs galvas. Ieelpā atbrīvojies, bet izelpā stiepies un noturi pozīciju skaitot līdz 10. Pēdas pievelc nevis nostiep. Atkārto 2 reizes.
Pievelc vienu celi sev pie krūtīm – izelpo un nedaudz noturi (otra kāja tai laikā ir pilnīgi taisna), samaini kājas – ieelpo. 4 reizes pārmaiņus šo izpildi ar vienu un otru kāju.
Celies augšā, uzsmaidi sev un sāc jaunu dienu! Lai tev veicas!
{jcomments on}