Lielāko daļu mūsu uzturā esošo takvielu veido trīs taukskābes, kas piesaistījušās pie glicerīnas molekulas. Taukskēbes sastāv no oglekļa un ūdeņraža atomu ķēdes, un to īpašības nosaka ķēdes garums un ķīmisko saišu veids starp oglekļa atomiem.
Piesātinātājām taukskābēm starp oglekļa atomiem ir tikai viena saite, savukārt nepiesātinātajām dažviet var būt divkārša saite. Mononepiesātinātajām taukskābēm ir divas formas – cis un – trans. Pirmā ir dabiska, bet otra – raksturīga mākslīgi ražotām taukvielām un neveselīga. Rūpnieciski cietinot taukvielas, lai palielinātu to derīguma termiņu, nepiesātinātās taukskābes ir mazāk veselīgas par nepiesātinātajām, turklāt daļējas cietināšanas procesā veidojas kaitīgās trans – taukskābes.
Trans – taukskābes var izraisīt sirds un asinsvadu slimības, jo aktivizē proteīnu, kas asinīs esošo “labo” holesterīnu ABL pārveido par “slikto” zema blīvuma holesterīnu ZBL. Tāpēc daudzu valstu pārtikas dienesti izvirza stingras prasības trans – taukskābju saturam pārtikas produktos.
“Ilustrētā Zinātne”Nr.1/2010