Svarcelšana ir viens no visvairāk pārprastiem un vismazāk novērtētajiem sporta veidiem. Noteikti arī viens no grūtākajiem sporta veidiem. Svarcelšana bija viens no 8 sporta veidiem, kuri tika pārstāvēti pirmajās Olimpiskajās spēlēs Atēnās 1896.gadā. Svarcelšana ir vienīgais olimpiskais sporta veids, kurā tiek izmantoti lieli smagumi.
Svarcelšana sastāv no divām daļām (vingrinājumiem) – no raušanas un grūšanas. Sacensībās, katram sacensību dalībniekam tiek piešķirti 3 piegājieni pie stieņa katrā no vingrinājumiem. Katra svarcēlāja lielākais veiksmīgākais piegājiens katrā no vingrinājumiem tiek ieskaitīts “summā” – uzvar svarcēlājs ar lielāko pacelto kilogramu skaitu. Svarcelšanā notiek sacensības atsevišķi vīriešiem un sievietēm.
Vīrieši tiek iedalīti 8 svara kategorijās (56, 62, 69, 77, 85, 94, 105, virs 105 kg), sievietes tiek iedalītas 7 svara kategorijās (48, 53, 58, 63, 75, virs 75 kg). Svarcēlāji tiek iedalīti arī vecuma grupās jaunieši un jaunietes (līdz 16 gadiem), juniori un juniores (17 līdz 20 gadi), seniori un seniores (pieaugušie), arī veterāni (no 45 gadiem un no 55 gadiem).
Tātad sportists var sacensties ar sava dzimuma, vecuma un izmēra konkurentu. Protams, ir atļauts jauniešiem startēt junioru un pieaugušo konkurencē, tāpat arī junioriem startēt pieaugušo konkurencē, kā arī veterāniem pieaugušo konkurencē. Svarcelšanas sacensības notiek 167 Pasaules valstīs, padarot svarcelšanu par vienu no universālākajiem sporta veidiem Pasaulē!
Svarcelšanas tehnika – RAUŠANA
Pirmajā svarcelšanas vingrinājumā – raušanā – stienis tiek celts no grīdas nepārtrauktā kustībā līdz stienis atrodas taisnās rokās virs sportista galvas. Labākie Pasaules svarcēlāji vieglākajās svara kategorijās raušanā var pacelt pat 2,5 reizes lielāku svaru nekā sver paši.
Svarcelšanas tehnika – GRŪŠANA
Otrajā svarcelšanas vingrinājumā – grūšanā – stienis tiek celts no zemes līdz pleciem. Pēc dažām sekundēm stienis tiek pacelts virs galvas taisnās rokās. Labākie svarcēlāji vieglākajās svara kategorijās grūšanā ceļ 3 reizes lielāku svaru nekā sver paši. Labākie supersmagsvari grūšanā ir cēluši 272,5 kg.
Svarcelšana ir sporta veids, kurā sacenšas visspēcīgākie un visstiprākie vīrieši un sievietes pasaulē (tāpat arī vieni no ātrākajiem un lokanākajiem vīriešiem un sievietēm Pasaulē). Daudzi cilvēki, kuri n av pazīstami ar svarcelšanu, ir pārsteigti par to, ka svarcēlājiem nav nepieciešami lielākie muskuļi pasaulē. Patiesībā daudzi svarcēlāji var tikt sajaukti ar kādu citu atlētisku sporta veidu pārstāvjiem. Svarcēlājiem ir stiprākie un spēcīgākie muskuļi Pasaulē, kuri attīstīti smagos un specializētos treniņos.
Svarcēlāju muskuļi attīsta milzīgu spēku arī bez kultūristu muskuļu izmēriem. Kultūristi ir aizrautīgi sportisti un daudzi no viņiem ir arī diezgan stipri, bet katrā ziņā ne tik stipri kā svarcēlāji. Patiesībā kultūristiem nav nepieciešams liels spēks, jo viņi sacenšas tikai parādot savus muskuļus, nevis spēku. Muskuļu spēks un izmērs nav savstarpēji saistīts.
Svarcēlāji ne tikai sacenšas savā starpā, lai noteiktu, kurš no viņiem ir spēcīgākais, bet arī izmanto sacensības, lai pārbaudītu sevi – lai redzētu, cik tālu katrs no viņiem var iet attiecībā uz garīgo un fizisko spēku.
Neviens nepiedzimst pietiekami stiprs, lai kļūtu par čempionu svarcelšanā. Daudzi čempioni ir sākuši nodarboties ar svarcelšanu ar viduvēju spēka daudzumu. Svarcelšana aizrauj ar milzīgo darbu, kas jāveic, lai kļūtu par labu svarcēlāju. Galvenās lietas, kas nepieciešamas labam svarcēlājam ir spēks, celšanas tehnika, lokanība, ātrums un koordinācija.
Tu zini vairāk, raksti (komentē)
{jcomments on}